Kredyty dla rolników

Kredyty dla rolników

  • :

Wsparcie finansowe dla Twojego gospodarstwa

Działalność rolnicza wiąże się nie tylko ze zbiorem plonów oraz zysków. Jest to również generator ogromnych kosztów, z którymi rolnik musi się regularnie zmagać. A co jeśli kwota na jego koncie jest niewystarczająca, by pokryć bieżące wydatki związane z gospodarką? Rozwiązaniem może być kredyt.

 

Jakie mamy możliwości kredytu dla rolnika? 

Rolnik może zostać potraktowany w banku na dwa sposoby, a co za tym idzie, otrzyma dwie propozycje finansowania. Albo dostanie ofertę tradycyjnego kredytu gotówkowego dla osoby indywidualnej utrzymującej się z gospodarki, albo typowy kredyt rolniczy na środki trwałe lub inwestycje.

Kredyt gotówkowy dla rolników na dowolny cel (w tym także kredyt konsolidacyjny), który umożliwi sfinansowanie wszystkich zaskakujących wydatków, pokryje bieżące wydatki – zarówno te związane z prowadzeniem produkcji rolno-żywnościowej, jak i prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Kolejnym rozwiązaniem jest natomiast kredyt rolniczy na zakup środków trwałych oraz inwestycje. Warto przyjrzeć się temu bliżej, gdyż jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Kredyt ten dostosowano do specyficznych potrzeb rolników, muszących zmagać się z nieprzewidywalnością pogody oraz zmienną sytuacja na krajowych i międzynarodowych rynkach.

 

 

Na co można przeznaczyć środki z kredytu?

Kredyt dla rolników na dowolny cel to jednak nie tylko możliwość podreperowania budżetu w razie pogodowego kataklizmu, niekorzystnych cen w skupach czy rzeźniach oraz sposób na radzenie sobie z nagłymi, rodzinnymi wydatkami. Fundusze uzyskane w ten sposób można też przeznaczyć na rozwój samego gospodarstwa – zakup maszyn oraz ich modernizację i naprawę, zakup nawozów i środków ochrony roślin, pasz i materiałów siewnych, zakup inwentarza, zakup lub dzierżawę ziemi oraz budowę czy remont budynków gospodarczych. Jako że jest to kredyt na dowolny cel, ogranicza nas tylko wyobraźnia – nikt bowiem nie będzie sprawdzał, jak spożytkowane zostały przyznane środki.

 

Jak obliczamy zdolność kredytową rolnika?

Zdolność kredytowa w większości przypadków jest na podstawie wszystkich uzyskiwanych przez gospodarstwo rolne dochodów  – faktur, dopłat oraz tzw. hektara przeliczeniowego (czyli jednostki kalkulacyjnej ustanowionej głównie do celów podatku rolnego; bazującej na rzeczywistej powierzchni użytków rolnych: gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, gruntów pod stawami i pod zabudowaniami, gruntów zadrzewionych lub zakrzewionych na użytkach rolnych). Wiele instytucji bierze pod uwagę także przewidywane prognozy zysków z uprawy  czy hodowli . Dodajmy, że nie ma przy tym znaczenia, czy gospodarstwo prowadzone jest samodzielnie, czy też wspólnie z innymi współwłaścicielami. Do wydania decyzji kredytowej należy okazać jedynie dowód osobisty, decyzję z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego oraz decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Aby kredyt dla rolnika został uruchomiony potrzebne są zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami oraz ze składkami KRUS (zaświadczenie takie nie może być wydane więcej niż jeden miesiąc przed składaniem wniosku kredytowego). Przy większych kwotach kredytu i dłuższym okresie spłaty bank wymagać może jednak większej ilości dokumentów  – np. potwierdzenia dochodu uzyskiwanego z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (uzyskać można je we właściwym urzędzie gminy). Jeżeli zaś bank wlicza do oceny zdolności kredytowej dopłaty unijne, potrzebne będzie również potwierdzenie ich wysokości. Zaświadczenie to można otrzymać w Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwości uzyskania kredytu dla rolników? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, zostaw nam swój numer w formularzu poniżej lub odwiedź nasz najbliższy oddział. Eksperci kredytowo – leasingowi Aktywum pomogą dobrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i udzielą bezpłatnej porady finansowej. Zapraszamy.